Åklagaren ska gå igenom Knutby-utredningen: Sara Svensson kan vara oskyldig till mordet
Foto: Skärmavbild Aftonbladet
Nyheter. Åklagare Elin Blank som ledde förundersökningen om mordet på Alexandra Fossmo i Knutby Filadelfia 2004, kommer att gå igenom utredningsmaterialet på nytt. Beslutet kommer efter Aftonbladets granskning i ”200 sekunder”. Kriminaltekniker och experter pekar på brister och öppnar för att en alternativ gärningsperson kan ha avlossat de dödande skotten.
– Vi måste ta allvarligt på kritiken, säger Elin Blank till SVT Uppsala.
Aftonbladet har gått igenom tidigare opublicerat material från den så kallade slasken. Tidningen lyfter sex punkter där den tekniska utredningen inte stämmer överens med vad barnflickan Sara Svensson har berättat.
Enligt åklagarens ursprungliga tes sköt Sara Svensson tre skott mot Alexandra Fossmo. Men i sidomaterialet framgår att det kan ha avlossats fem skott i sovrummet. Två av de fem skotten ska ha avfyrats på mycket nära håll mot huvudet, inte på avstånd som Sara Svensson själv har uppgett.
– Det lämnar utrymme för att det kan finnas en alternativ gärningsman, alltså någon som skjutit två påsittande skott i huvudet på Alexandra innan Sara kommer in och skjuter, säger kriminalteknikern Sonny Björk i Aftonbladets granskning.
Hemmets Vän Digital
28 kr per månad
✓ Allt innehåll på hemmetsvan.se
✓ Tillgång till e-tidningen
✓ Ingen bindningstid.
✓ Avsluta när du vill.
Beställ
Hemmets Vän Digital + Papper
98 kr per månad
✓ Allt innehåll på hemmetsvan.se
✓ Tillgång till e-tidningen
✓ Papperstidning varannan vecka
✓ Ingen bindningstid
✓ Avsluta när du vill
Beställ