Idylliska kustkommuner förvandlas till vårdens stresszon

Sommargäster med hemtjänstbehov medför ökade utmaningar för ”sommarkommuner”.

Ledare. Sommaren betyder vila för många – men inte för alla. Tusentals äldre vill till sina sommarhus, samtidigt som hemtjänsten i kustkommunerna kämpar med personalbrist, växande vårdbehov och en allt mer pressad arbetsmiljö.

Sommar innebär semester, vila och avkoppling för många av oss. Även den som har speciella behov ser fram emot miljöombyte under sommaren, nya upplevelser och gemenskap med människor på andra platser än där hemma. Fast det kan vara bekymmersamt vill man kanske resa till den semesterort där man brukat tillbringa någon eller några veckor på sommaren. 

Först måste då lämnas en rapport till hemkommunen att man inte behöver sin vanliga hemtjänst, eftersom man ska tillbringa tid på annan ort. Om sommarvistelsen innebär att man vill bo i någon kustkommun på väst- eller ostkusten, eller kanske på någon av öarna, gäller det att planera.

”Sommarkommunen” ska informeras att det blir en tillfällig ökning med sommarboende som behöver hemtjänst. Hemkommunen, där personen med hemtjänstbehov normalt bor, är skyldig att förmedla pengar till den kommun som tar emot sommargäster med hemtjänstbehov.

När semesterledighet ska planeras för en kommuns hemtjänstpersonal behöver ledningen vara medveten om att man kan få ökad arbetsbörda med hjälpbehov för upp till 15–25 procent fler personer. Där sommarhuset ligger kanske det inte alls finns den tillgänglighet för hemtjänst som personal och kommunledning räknat med.

Också i ”sommarkommunen” behöver personalen få sin semester. Kan man då inte rekrytera tillräckligt antal semestervikarier blir det extra påfrestande för dem som ska täcka upp för kollegors semester. Samtidigt kan ordinarie personal få ansvar för betydligt fler personer som behöver hemtjänst. Noggrann planering blir då viktig.

Hemtjänstpersonal, som arbetar i kommuner där man får en påtaglig ökning av personer med hemtjänst, säger i en intervju i Dagens Nyheter att de bävar inför sommaren.

Det kan vara svårt att rekrytera sommarvikarier för den ordinarie hemtjänstpersonalen som behöver vara ledig, speciellt i attraktiva kommuner i semesterområden. Arbetsmiljöproblem för hemtjänstpersonal kan bli svåra när sommargästen kommer till sitt sommarhus och personal har svårigheter att ge den hjälp som krävs. Personal kan exempelvis behöva duscha den vårdbehövande i ett källarutrymme eller i en grannfastighet.

DN-artikeln berättar om Lennart med sommarbostad i en bohuslänsk kommun. Han har efter en stroke förlorat sin rörelseförmåga. Ändå vill han gärna komma till sin sommarbostad på sommaren. 

Hemtjänsten i ”sommarkommuner” kan få extra brist på vikarier. Dessa kan även rekryteras från en annan kommun vilket kan innebära långa resvägar till arbetsplatsen. Det kan vara svårt att hitta till pensionärens sommarbostad. 

Arbetsmiljöproblem uppstår också när sommarbostaden inte alls är anpassad så att personalen kan utföra sitt hemtjänstarbete. Det handlar om en rimlig, mänsklig arbetssituation för dem som utför tjänster åt personer med speciella behov, just den assistans som önskas och är nödvändig. Svårigheter att hitta sommarvikarier kan innebära att ordinarie personal tvingas pressa in fler uppdrag under sitt arbetspass. För dem kommer sommaren innebära ökad arbetsbörda och försämrad arbetsmiljö. 

Powered by Labrador CMS