TORPKONFERENSEN
MEST LÄST JUST NU

Sverige sägs som bekant vara ett av världens mest sekulariserade länder. Det är möjligen sant. Däremot är vi inte den minst andliga nationen. Snarare är behovet och intresset och andlighet stort – förmodligen större än någonsin. Yogashalorna är fulla och självhjälpsböckerna säljer som smör i solsken. Vi rabblar böner på sanskrit som vi inte har en aning om vad de betyder. Förmodligen förstod våra förfäder betydligt mer, när det predikades på latin under högmässan.
Och kyrkorna är allt fullare på allt fler högtider. Midnattsmässorna genomförs i treskift under julaftonsnatten – det gäller att komma i tid.
Det är nya tider nu. Post postmodernismen. Det är okej att vara troende. Och det är inte nödvändigtvis samma sak som att vara lätt imbecill. Kanske är det tvärtom ett tecken på upplysthet att våga fundera på det existentiella och erkänna för sig själv och andra att vi inte allt förstår, att det finns något större. Foliehattarna kan vi spara åt klimatförnekarna.
Denna andliga tanke har haft och har svårt att få en plats i det svenska folkhemmet. Socialdemokratin har alltid haft en knepig relation till kyrkan. Att öppna upp för det något vi inte nödvändigtvis vet svaren på, att erkänna vår maktlöshet och närma sig det okända och mystiska, är svåra saker också för socialdemokratin. Samhället ska byggas rationellt och logiskt. Gott så. Men även tro och det okända har en plats i våra liv, vare sig politikerna vill det eller inte.
Tyvärr, har inte socialdemokratin alla gånger omfamnat Gud. Det är synd, inte minst då Jesus förmodligen är den största socialisten som vandrat på vår jord. Solidaritet är inom kyrkan ett grundläggande begrepp.
Som uppvuxen på liberala tidningssidor och i yngst i en syskonskara i kölvattnet av 68-rörelsen, var det hisnande att tala om och erkänna min tro i medelåldern. Nu är det möjligt, kanske delvis på tack vare egen mognad, men även till följd av ett mer andligt tillåtande klimat – till och med Dagens nyheters kultursidor vågar sig i dag på en diskussion om en relevant gudstro. Kors i taket!
Så, nu är det dags att skapa det andliga folkhemmet. Och jag hoppas att Borgerligt alternativ tar stafettpinnen, kanske till och med innan socialdemokratin grabbar tag i den.
Här är ett förslag, ett manifest för Det andliga folkhemmet:
Vi ses på söndag.
Fotnot: Manifestet framfördes förra helgen vid ett seminarium på Sigtunastiftelsen, anordnat av Borgerligt alternativ.