NY FÖRESTÅNDARE I FILADELFIA STOCKHOLM
Samuel Jonsson: ”Vi behöver leva med en mångfald av teologiska uppfattningar”
Samuel Jonsson valdes under kvällens församlingsmöte till ny föreståndare för Filadelfia Stockholm. Han tillträder den 19 oktober.
Foto: PO Flodström
Nyheter. Han har rötter i Västerbotten och erfarenhet från både Norrbotten och huvudstaden. Hans profil är karismatisk och tydligt bibelförankrad. Nu återvänder han till Stockholm i ny ledarroll.
– Jag tror det är en klok väg att välkomna medlemmar från andra traditioner, säger Samuel Jonsson till Hemmets Vän.
Vid kvällens församlingsmöte i Filadelfiakyrkan valdes Samuel Jonsson till ny föreståndare i Filadelfia Stockholm. Han tillträder tjänsten den 19 oktober.
Samuel Jonsson är långt ifrån ny i sammanhanget. Under flera år arbetade han som pastor i Filadelfia Tyresö, en av flera kyrkor inom Filadelfiaförsamlingen i Stockholm. Sedan 2021 har han varit pastor i Pingst Hovslätt i Jönköping, där han bor tillsammans med sin fru Hanna och tre barn.
– Jag upplever att Filadelfia är en församling med en djup längtan efter att söka Guds vilja i vardagen och i det strategiska arbetet, säger han till Hemmets Vän om sitt nya sammanhang.
Hemmets Vän Digital
28 kr per månad
✓ Allt innehåll på hemmetsvan.se
✓ Tillgång till e-tidningen
✓ Ingen bindningstid.
✓ Avsluta när du vill.
Beställ
Hemmets Vän Digital + Papper
98 kr per månad
✓ Allt innehåll på hemmetsvan.se
✓ Tillgång till e-tidningen
✓ Papperstidning varannan vecka
✓ Ingen bindningstid
✓ Avsluta när du vill
Beställ