Spannmålen handlas på börsen
Veckans nummer Publicerad: 2012-08-02 16:05
Sommarens oerhörda regnande har gett Sveriges bönder problem. Med sämre skördar följer stigande priser på spannmål. Både konsumenter liksom mjölk- och köttproducerande bönder drabbas. Maten blir dyrare eftersom foderpriserna stiger. Nu börjar också lantbrukarna sälja sin spannmål på börsen innan man skördat och hoppas på stigande spannmålspriser. Om skörden slår fel blir det ekonomiska bakslag. Flera svenska bönder säger till Hemmets Vän att lantbrukarna idag möter nya ekonomiska utmaningar.
– Att sälja sin spannmål på börsen känns lite svårt. Det innebär ju större problem för de länder som behöver mat. Förr kunde överskott från jordbruket gå till bistånd till fattiga länder. Genom spannmålshandel på börsen finns ytterligare en part i diskussionen om tillgång och efterfrågan. Om vi har underskott på mat får ju svältande betala ett högre pris, menar lantbrukaren Lennart Palm i Odensbacken.
Sålt skörden i förväg Blir skördeutfallet sämre än det man i förväg har sålt på börsen, måste lantbrukaren själv köpa in av andra, kanske då till högre priser, och har gjort en förlust. Vid dålig skörd stiger ju priserna på den spannmål som finns att tillgå på marknaden. För Sveriges Radio berättar Karl Persson på Handelsbankens råvarudesk att allt fler lantbrukare hör av sig. Han hjälper lantbrukare att sälja sin spannmål på börsen. – Ända sedan uppgången startade i juni har vi fått extremt många nya kunder. Du blir inte bunden till en fysisk köpare utan kan sälja till den som betalar bäst just när du har varan i handen, säger Karl Persson.
Läs mer i Hemmets Vän nr 31 – 2012
Tyck till om artikeln
Skriv kort! Ditt inlägg blir lättare att läsa om du begränsar längden på din kommentar. Redaktionen går igenom kommentarerna innan publicering och förbehåller sig rätten att redigera eller radera kommentarer.
Skriv ut artikeln
Tipsa någon om artikeln
Läs mer. Prova Hemmets Vän gratis en månad!
|